Blisko 15 milionów gospodarstw w Europie ma dostęp do sieci światłowodowych FTTH

Na koniec 2014 roku dostęp do szerokopasmowego Internetu doprowadzanego światłowodami do domów (FTTH) lub budynków biurowych (FTTB) miało prawie 15 milionów abonentów z krajów europejskich. Co ważne, w ciągu całego ubiegłego roku liczba łącz światłowodowych FTTH/B wzrosła na Starym Kontynencie o ponad 50 proc. - wynika z najnowszego Rankingu FTTH, zaprezentowanego przez FTTH Council Europe podczas dorocznej konferencji, która odbywa się w Warszawie. W trakcie wydarzenia ogłoszono również laureatów Nagrody FTTH 2015, przyznawanej za wybitne działania na rzecz przyspieszenia wdrażania technologii światłowodowej w Europie. Wyróżnienie w kategorii indywidualnej otrzymał Dik Wessels, natomiast spośród operatorów nagrodzono DSTelecom.

Z Rankingu FTTH wynika, że na kontynencie europejskim jest obecnie 14,5 miliona abonentów sieci FTTH/B. Zestawienie to nie uwzględnia Rosji i Ukrainy, które łącznie powiększyłyby tę liczbę o kolejne 14,8 milionów gospodarstw domowych (dane: „FTTH market panorama”, opracowane dla FTTH Council Europe przez IDATE).
- To ogromny postęp, udowadniający że technologia FTTH/B ma potencjał, by stać się masowym produktem na europejskim rynku Internetu szerokopasmowego. Mimo to trzeba pamiętać, że czeka nas jeszcze daleka droga do zrealizowania Europejskiej Agendy Cyfrowej, która zakłada, że do 2020 roku 50 proc. gospodarstw i firm będzie mogło korzystać z łącza o prędkości 100 Mbps – powiedziała Karin Ahl, Prezes FTTH Council Europe.
Chociaż w tegorocznym Rankingu FTTH nie znalazł się żaden nowy kraj, zwrócono uwagę na pozytywne zmiany na przykład w Niemczech, gdzie operatorzy alternatywni, tacy jak Deutsche Glasfaser, forsują rozwój sieci światłowodowych. Kraj jest już bardzo bliski osiągnięcia 1-proc. progu kwalifikacyjnego i wejścia do Rankingu FTTH. To oznacza, że jeżeli utrzyma obecne tempo rozwoju w obszarze sieci światłowodowych, to już w 2015 roku co najmniej 1 proc. niemieckich gospodarstw domowych będzie miało dostęp technologii FTTH.
Zadowalające postępy odnotowano również w Rumunii, Hiszpanii, Francji, Holandii oraz Portugalii. Z drugiej strony niektóre kraje europejskie wstrzymują wdrażanie sieci światłowodowych, przez co nie wykorzystują ekonomicznego i społecznego potencjału, jaki oferuje technologia FTTH. Przez cały 2014 rok państwa, takie jak Austria, Belgia, Czechy czy Wielka Brytania podłączyły do sieci światłowodowych mniej niż 20 000 nowych użytkowników.

Portugalski operator DSTelecom, reprezentowany podczas konferencji przez Xaviera Rodiguez-Martina, członka zarządu firmy, został wyróżniony Nagrodą FTTH za rozbudowę sieci FTTH na terenach wiejskich w północnej i południowej części kraju. Dzięki zainwestowaniu ponad
90 milionów euro, grupa DSTelecom zainstalowała ponad 9000 kilometrów kabla światłowodowego, docierając do ponad 50 proc. gospodarstw domowych w tych regionach.
Z kolei nagroda indywidualna dla Dika Wesselsa to wyróżnienie za rolę jaką odegrał w inwestycjach rodzinnej grupy Reggeborgh w infrastrukturę FTTH. Dik Wessels był pomysłodawcą strategii Reggefiber BV oraz Deutsche Glasfaser GmbH, której sukces potwierdza zasięg Reggefiber na holenderskim rynku, a także niedawne przejęcie firmy przez KPN, wiodącego holenderskiego dostawcę usług multimedialnych.


 


Konferencję FTTH otworzyli Andrzej Halicki, minister administracji i cyfryzacji oraz Iwona Wendel, podsekretarz w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju. W trakcie wydarzenia, uznani w branży prelegenci przedstawili ponad 130 prezentacji oraz studiów przypadku. W konferencji wzięło udział blisko 3000 osób z 85 krajów oraz 95 wystawców.
Po mowie przewodniej Anny Herold, członka gabinetu Gunthera H. Oettingera, komisarz ds. Cyfrowej Gospodarki i Społeczeństwa w Komisji Europejskiej, swoje przemówienia wygłosiły Magdalena Gaj, Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej, profesor Fatima Barros, przewodnicząca Organu Europejskich Regulatorów Łączności Elektronicznej (BEREC) oraz Karin Ahl, Prezes FTTH Council Europe.

Kolejna, 13 już edycja konferencji FTTH odbędzie się w Luksemburgu, w dniach 16-18 lutego 2016 roku.
Wykresy opisujące globalny i europejski ranking FTTH można pobrać za pośrednictwem strony internetowej www.ftthconference.eu/news-media/news
Przedstawiona podczas konferencji prasowej FTTH 2015 prezentacja jest dostępna na stronie internetowej www.ftthcouncil.eu/resources?category_id=7&location=&topic=

FTTH Council Europe to organizacja branżowa, której misją jest popularyzacja bardzo szybkich światłowodowych sieci dostępowych dla firm i użytkowników indywidualnych. Organizacja promuje tę technologię, ponieważ przyczynia się ona do powstawania nowych usług, które poprawiają jakość życia, przyczyniając się do ochrony środowiska oraz zwiększania konkurencyjności ekonomicznej. Do FTTH Council Europe należy ponad 150 firm członkowskich.
www.ftthcouncil.eu

O Konferencji FTTH 2015

Łącząca prestiżową konferencję z nowoczesnymi targami i świetnymi możliwościami networkingu, Konferencja FTTH stanowi największe wydarzenie branży Internetu światłowodowego na świecie, gromadzące ponad 3 000 uczestników. 12 edycja Konferencji FTTH odbędzie się w Warszawskim Centrum EXPO XXI w dniach 10–12 lutego 2015 roku, pod hasłem „Creating a Connected Continent”.
Patronat nad Konferencją objęły: Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju, Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji i Urząd Komunikacji Elektronicznej.
Szczegółowe informacje na temat wydarzenie są dostępne na stronie: www.ftthconference.eu.

Kontakt dla mediów:
Amandine Combe
PR Officer
FTTH Council Europe
+33 6 25 90 28 60
pr@ftthcouncil.eu

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2013-2014 TelcoNet.pl

Projekt i wykonanie: Aplikacje internetowe - Entim