Komputery kwantowe coraz bliżej

Naukowcom z Politechniki Federalnej w Zurychu udało się dokonać przełomowego odkrycia. Teleportowali oni 10 tys. bitów na odległość około 6mm. Ten sposób przeniesienia informacji jest jedną z głównych zasad na której opiera się kwantowy komputer.
Zasada działania komputera kwantowego może wydawać się snem szalonego naukowca, ale już w 1994r. powstał algorytm, który z pomocą kubitów (kwantowych bitów) informacji, może w krótkim czasie rozłożyć dowolną, bardzo dużą liczbę na iloczyn liczb pierwszych. Obecnym półprzewodnikowym procesorom taka operacja zajęłaby nawet kilkadziesiąt lat, dzięki czemu nasze hasła w bankach są wciąż bezpieczne. Komputer kwantowy poradziłby sobie z taką operacją w kilka sekund.
Na czym polega kwantowa natura takiego procesora i eksperyment przeprowadzony w Zurychu? W temperaturze bliskiej zeru absolutnemu i po tzw. splątaniu, elektrony zostają złączone w pary o tym samym stanie kwantowym. Po oddzieleniu ich od siebie na pewną odległość zachowują ten sam stan. Gdy jednak jeden elektron z pary go zmieni to samo dzieje się z jego towarzyszem.
W ten sposób, z zachowaniem odpowiednich warunków, cząstki są w stanie wymieniać informację natychmiastowo. Dalej jednak jesteśmy zależni od bariery prędkości światła, gdyż, by odczytać tę przesłaną informację trzeba użyć mechanizmów działających w zakresie prędkości podświetlnych.

 

 

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2013-2014 TelcoNet.pl

Projekt i wykonanie: Aplikacje internetowe - Entim