Szybszy internet - wyższe koszta i zatrucie środowiska

Według prognoz Cisco, już w 2017r. każdy kto korzysta z sieci internet, będzie przesyłał za jej pośrednictwem ponad 16GB danych rocznie. Z czasem lat liczba ta będzie rosnąć, a wraz z nią toczyć się musi stała modernizacja stacji przesyłowych i serwerów. Wzrost kosztów i zwiększona emisja CO2 to niejedyne problemy, z którymi możemy się spotkać.
Wraz z rosnącą popularnością cloud computing rosnąć będzie zapotrzebowanie na energię napędzającą stacje bazowe, ale biorąc pod uwagę ilość urządzeń działających w sieci, energia potrzebna na utrzymanie serwerów nie będzie przekraczać 10 proc. całkowitej puli.
Analitycy z Nokia Siemens Networks są zdania, że przyszłością jest inteligentna, progresywna infrastruktura sieci. Kluzem jest zmniejszanie mocy, lub wyłączanie jej elementów, w przypadku braku potrzeby uzyskiwania pełnej wydajności. Warto także postawić na femtokomórki. Są to małe stacje bazowe, przystosowane do wymogów miejsca ich działania; inne dla centrów handlowych, inne zaś dla biurowców. W ramach oszczędności włączone jedynie w czasie pracy, wyraźnie poprawią bilans oszczędności. Rosnąca popularność tabletów i smartfonów daje również nadzieję na lepsze gospodarowanie energią z jakiej korzystają nasze urządzenia. Przeciętny tablet zużywa 30 razy mniej energii niż średniej klasy komputer stacjonarny, a kluczem do większej wydajności są energooszczędne procesory.
Z tego wynika, że wzrost prędkości i ilości przesyłanych danych będzie wymagał znacznej modernizacji podstawowych komórek na których oparta jest cała sieć.

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2013-2014 TelcoNet.pl

Projekt i wykonanie: Aplikacje internetowe - Entim