Zakłócenia sieci GSM przez repeatery?

Nielegalne stosowanie repeaterów powoduje zakłócenia, słabą jakość połączeń a nawet zanik sygnału sieci. Na podstawie rozporządzenia dotyczącego listy urządzeń radiowych od 19 sierpnia 2011 roku, tylko przedsiębiorcy telekomunikacyjni posiadający ogólnopolską rezerwację częstotliwości mogą używać wzmacniaczy sygnału GSM. W okolicach Warszawy czy większych aglomeracji, gdzie często zasięg w budynkach jest bardzo słaby, indywidualni użytkownicy chcieliby wzmocnić sygnał sieci. Co w takim przypadku? UKE informuje, że użytkownik powinien zwrócić się do operatora swojej sieci o zainstalowanie takiego urządzenia. Działanie wzmacniaczy sygnału zależy nie tylko od parametrów technicznych, ale przede wszystkim od miejsca i sposobu ich instalacji, anteny oraz konfiguracji z działającymi stacjami bazowymi telefonii komórkowej. Minister Infrastruktury wprowadził zakaz samodzielnego instalowania repeaterów przez prywatne osoby czy firmy.  Działanie to podyktowane było zwiększającą się ilością skarg od operatorów a także indywidualnych posiadaczy telefonów komórkowych, na występowanie zakłóceń, które te wzmacniacze powodowały.


Wzmacniacze GSM montowane na dachach, zakłócają obszar o promieniu 100 metrów, a dodatkowo zamontowana antena ze znacznym zyskiem energetycznym zwiększa zakłócenia do 2400 metrów. Zgodnie z Prawem telekomunikacyjnym używanie wzmacniaczy bez wymaganego pozwolenia  podlega karze grzywny w wysokości do 1000 zł. Działanie w sposób uporczywy, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Do używania wzmacniaczy GSM uprawnieni są wyłącznie operatorzy telekomunikacyjni, którzy posiadają rezerwację częstotliwości.Źródło: UKE

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2013-2014 TelcoNet.pl

Projekt i wykonanie: Aplikacje internetowe - Entim